Recenze ze Světa Outdooru: Solární lampy CoelSol LUNA

Do našeho testu dorazily dva výrobky distribuční společnosti Coelsol, která se zabývá solární technikou pro široké spektrum nejrůznějších uživatelů. Z produktové řady výrobků pro outdoorové aktivity jsme měli možnost vyzkoušet dvě světlem nabíjené lampičky pro noční osvětlení ve stanu, v autě nebo při pobytu v přírodě.

recenze-coelsol-luna-solarni-lampa-svet-outdooru

 Údaje výrobce:

Materiál:PE
Hmotnost: 110 g
Druh baterie: vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií: 1
Rozměry: 115 × 125 × 125 mm
Voděodolnost: IPX-6
Další funkce: 

Infocena: 479 Kč Kč
Dodává: Coelsol, s.r.o.
Více info na www.solarnimoda.cz

Krátký popis

Oba výrobky jsou si velmi podobné. Plochý, vyfouklý válec nebo krychle s jednou pevnou stěnou, kde je z venku vidět dvojice solárních článků, vypínač a popruh k uchopení nebo zavěšení lampičky. Vnitřní strana pevné stěny je osazena 10 LED moduly s okolním povrchem v reflexním, stříbrném provedení. Na druhém konci nafouknuté lampičky - polštářku už je v  plastové, poloprůhledné stěně jen plnící ventilek, jak ho známe z běžných nafukovacích hraček.

 25-1605-fotky-alespon-10-ks-z-jedne-bude-sirokouhla-uvodni-0-13

Obsluha

Obsluha lampiček je prostá. Nafouknout (není nutné), zapnout a svítit. Vyfouknout a pověsit na batoh nebo nechat ležet někde na světle, kde lampička opět nabije. K ovládání slouží plochý terč s grafickým symbolem vypínače a přepíná dva stupně intenzity světla a jeden nouzového SOS signálu. Při nafukování lampičky je trochu cítit odpor zpětné klapky ventilku a je lepší ji částečně zkrotit zmáčknutím náustku prsty. Z obav před vdechnutím vlhkosti do prostoru lampičky a následným nepříznivým vlivem na elektroniku jsem obě čela od sebe citlivě tahal jako harmoniku a napouštěl tak suchý vzduch místo vlastního dechu.

Není nutné dělat z lampiček balónky a navíc lehce zdeformovaný povrch lépe rozptyluje světlo. Zejména u čirého provedení obalu větší lampičky je to příjemnější a LED neoslňují. Nenafukovat lampičky vlastním dechem bude vhodné zejména v zimě, kdy okolní teplota pod bodem mrazu může vnitřní vlhkost ve formě ledových krystalků dostat do elektroniky. Zkratovaný LiPol článek je pak také zdrojem světla (a tepla), ale ve formě, která není příliš uživatelsky příjemná (požár).

 25-1605-fotky-alespon-10-ks-z-jedne-bude-sirokouhla-uvodni-1-7

Barevná teplota

Co je trochu nepříjemné, je barevná teplota použitých LED zdrojů. Je to ta nejstudenější bílá, odhadem 5500-6000K. Ale je to technicky pochopitelné. Jde o účinnost přeměny elektrické energie na světlo. LED s barevnou teplotou 2700K mají technicky menší účinnost přeměny světla díky výraznému útlumu právě v oblasti modré a menší účinnosti luminoforu. Uživatel takového zdroje světla se tedy musí smířit s horším indexem barevného podání (tzv. CRI – color rendering index, CRI=0 – není možno rozeznat barvy, CRI=100 – plnohodnotné barevné podání, např. klasická žárovka má CRI=95).

Můžeme také počítat s možností efektivního přerušení spánku, pokud si takovou lampičkou budeme svítit uprostřed noci. U člověka má hormon melatonin vliv na hypotalamo-hypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s nutkáním ke spánku, ovlivňuje cirkadiánní rytmus. Bylo prokázáno, že modré světlo potlačuje jeho produkci a tím oddaluje nástup spánku. Je to krásně vidět u malých dětí. Stačí jim večer místo obrazovek počítačů nebo mobilů a studeného světla rozsvítit lampičku s klasickou žárovkou a za půl hodiny jsou ospalé a klidné.

25-1605-fotky-alespon-10-ks-z-jedne-bude-sirokouhla-uvodni-2-7

Hodnocení testera

To je ale asi jediný nedostatek jinak výborného výrobku pro dobroduhy a cestovatele, kteří nemají jiný zdroj světela po ruce. Lampička dobře osvětlí nejen stan nebo interiér vozu, ale i dostatečně vzdálené okolí při zavěšení na strom. Rozptýlené světlo lépe osvětluje i terén při chůzi v noci, kde by bodový zdroj vytvářel ostré stíny. Díky malé hmotnosti a pružnosti je lampička při běžných pádech prakticky nezničitelná a nepotopitelná. Jako orientační světlo pro osvětlení například lesní latríny je lampička ideální. Přes den se spolehlivě nabije a na nižší stupeň osvětlení vydrží svítit až do rána. Jen při balení pozor na možný průhyb, který by solární články zřejmě nepřežily nebo na samovolné zapnutí.

 25-1605-fotky-alespon-10-ks-z-jedne-bude-sirokouhla-uvodni-3-7

Solární lampička v kostce

  • nabíjí se slunečním svitem přes den, v noci svítí
  • kompaktní, lehká, vodotěsná
  • snadné ovládání jedním tlačítkem
  • tři světelné režimy

Rychlá fakta

Světelný výkon: 90 lumenů (svíčka má 13 lumenů)
Nabíjecí čas: 8 hod slunečního záření pro plné nabití
Čas použití (při plné baterii):
silné světlo 4~5 hod.
slabé světlo 9~10 hod.
blikání 10 hod.
10 bodových LED – studená bílá
zabudovaná baterie LiPol 3,7V 1000 mAh
solární panel: 0,6W (5V/120mAh)
materiál: voděodolný PE
Rozměry:
nafouknutá: 12,5 * 11,5 cm
vyfouknutá: 12,5 * 2 cm
Hmotnost: 110/90 g

Zaujalo mě:
  • nízká hmotnost a skladnost
  • vysoká svítivost, možnost regulace světelného výkonu
  • dlouhá výdrž zdroje světla po nabití
  • odolnost proti poškození
  • snadné ovládání

 

Další informace:

Logo Coelsol barevne s R

Coelsol se zabývá nezávislými solárními světly, nabíječkami a power bankami vhodnými pro outdoorové aktivity, expedice a dalšími projekty vyžadující solární energetické řešení včetně velkých solárních off-grid projektů.

 31.08.2017, Petr Sysala

http://www.svetoutdooru.cz/vlozeni-recenze-testu/32225-luna-solarni-lampa-recenze-coelsol/

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Více info zde: http://www.solarnimoda.cz/cookies/