CZECH OUT TESTOVAL SOLÁRNÍ NABÍJEČKU A POWER BANKU NA KAMČATCE

Test:Nabíječka SolCatcher a Power banka

Budeme brát tu solární nabíječku a power banku? Není to zbytečné? Takové myšlenky nás napadaly při balení batohu na Kamčatku.

 CzechOUT_solarni_nabijecka_coelsol_kamcatka_slunicko

Část V. - Solární nabíječka SolCatcher – 5W a Power bank - Model: 37-ENA600

Budeme to brát? Není to zbytečné? Vždyť to nepotřebujeme. Váží to skoro 0,5 kg a nějaké místo to zabere. Takové myšlenky nás napadaly při balení batohu a pohledu na kombinaci solárního panelu a power banky určené pro nabíjení mobilu.

Mlha, tma, sopečná krajina bez vegetace, nedostupnost klasických turistických mapových podkladů. Tak to je začátek našeho treku. Připadáme si jako ztracená skupina, dokud nepřichází ke slovu mobilní telefon Samsung Galaxy Y S6102 s aplikací Locus mapy a načtenou openstreet mapou Kamčatky. Při využívání zmíněné aplikace se mobil vybil prakticky za den. Nemít s sebou powerbanku 6000 mAH a SolCatcher 5W – skládací solární nabíječku od firmy CoelSol (www.coelsol.com), tak bychom si ani s tímto orientačním navigačním vybavením neškrtli.

Díky nabíječce bylo naše vybavení pro orientaci v terénu po celou dobu putování na severu a jihu Kamčatky v provozu.

CzechOUT_solarni_nabijecka_coelsol_kamcatka_do_udoli

Využití

Systém jsme se rozhodli vzít 2 dny před odjezdem a bohužel nebyl čas řešit využití pro dobíjení dalších baterií do fotoaparátů a kamery, které při teplotě zejména v noci (2 – 3 °C ) rychle ztrácely svou kapacitu. Systém tak byl odzkoušen jen k dobití klasického mobilu a mobilu, sloužícího jako navigace.

Díky nabíječce bylo naše vybavení pro orientaci v terénu po celou dobu putování na severu a jihu Kamčatky v provozu. Nutno podotknout, že jsme si na orientaci mobilní aplikace Locus, tak zvykli, že jsme nakonec ani nezakoupili podrobnou mapu jižní části Kamčatky, která na pultech dostupná byla.

Celý systém byl testován v podmínkách počasí typického pro Kamčatku - náhlé změny počasí většinou s absencí slunečního svitu a nutnost denního dobíjení mobilu během devítidenního treku mimo civilizaci.

Bio:

Solární modul SolCatcher 5W dodaný firmou COELSOL.

Název:

SolCatcher – 5W

Dodavatel:

Coelsol

Typ:

solární modul

Základní parametry:

5W, 5V, 1A

Solární buňky:

vysoce účinné krystalické solární buňky

USB výstup:

ano

Parametry USB výstupu:

5V, 1A (max)

Rozměry (rozložené):

výška 29 cm, šířka 42 cm, tloušťka 0,3 cm

Rozměry (složené):

výška 29cm, šířka 12 cm, tloušťka 2 cm

Váha:

275 g

 

Bio:

Power banka Model 37-ENA600 – vhodná pro propojení s mobilními telefony, baterkami do foťáku, GPS apod.

Název:

Power bank 37-ENA600

Dodavatel:

Coelsol

Typ:

power banka

Kapacita:

6000 mAh

USB výstup:

ano, 2x

Parametry USB výstupu:

1,0A a 2,1 A

DC IN:

5V/1A

DC output:

5V/1A-2,1 A

Signalizace nabití:

4 LED (25-50-75-100 % nabití)

Rozměry:

9,5 x 6,2 x 2 cm

Váha:

145 g

 

Váha kompletu solárního panelu a power banky je: 420 g.

Stanovit přesně hodiny dobíjení powerbanky ze solárního panelu nebylo možné, protože dobíjení probíhalo průběžně v nepříliš příznivých podmínkách.

Podmínky testování

Celý systém byl testován v podmínkách počasí typického pro Kamčatku - náhlé změny počasí většinou s absencí slunečního svitu a nutnost denního dobíjení mobilu během devítidenního treku mimo civilizaci.

Velkou výhodou bylo propojení solární nabíječky s powerbankou.

Zatímco mobil sloužil ve dne jako navigace, solární nabíječka aktivovala powerbanku, ze které byla následně v nočních hodinách dobíjena baterie mobilu.

Stanovit přesně hodiny dobíjení powerbanky ze solárního panelu nebylo možné, protože dobíjení probíhalo průběžně v nepříliš příznivých podmínkách.

Na začátku byly mobil i powerbanka plně dobity klasicky ze sítě. Z plně nabité power banky se podařilo nabít mobil 5x na 100 %. Po prvním vyčerpání power banky byla tato dobíjena ze solárního panelu. Za den se podařilo dobít powerbanku na max. 60-70 % (3 svíticí LED) a přes noc pak z powerbanky dobít mobil. Při uvedeném nabití (svítící 3 LED diody) bylo možné nabít mobil maximálně 2x.

Pro pohyb v přírodě mimo oblast elektrické sítě lze oba produkty systému rozhodně doporučit.

Manipulace se solárním panelem

Ve složeném stavu se solární nabíječka i s powerbankou vešla do horní kapsy batohu. Při instalaci solární nabíječky na batoh bylo využito volných ok v rozích pouzdra a rozložená nabíječka byla uchycena k postranním poutkům batohu malými karabinkami. Solární panel tak zakrýval vršek batohu. Nabíječka byla propojena kabelem s power bankou umístěnou ve vrchní kapse batohu.

Manipulace byla snadná, jen vrtochy počasí (časté přeháňky) nutily neustále zakrývat solární systém. Nejjednodušší bylo použití pláštěnkového ponča. Při dešti zakrylo solární systém, po dešti bylo pončo ponecháno v pohotovostní poloze shrnuté za krkem.

Na severu v oblasti kolem Klučevské sopky jsme putovali podle vložených souřadnic. Na jihu ve více navštěvované oblasti Mutnovské sopky a sopky Goreli už jsme mohli kombinovat souřadnice s trapinkami (pěšinami) uvedenými ve stažené mapě.

Manipulace byla snadná, jen vrtochy počasí (časté přeháňky) nutily neustále zakrývat solární systém. Nejjednodušší bylo použití pláštěnkového ponča.

Doslov a závěr

Na Kamčatku jsme odjížděli s papírovou mapou Kamčatky v měřítku 1:800 000 z prodejny Kiwi, dále s popisky z cest od výprav z roku 2006 a 2007, vojenskými mapami na A4 (mizerný tisk ze stránek Vlasenkova) a výše uvedeným mobilem Samsung s aplikací Locus mapy. Náš záměr zakoupit podrobnější mapy na Kamčatce se nezdařil - podrobná mapa oblasti kolem sopky Klučevskaja ještě nevyšla, i když je údajně připravena k tisku.

Solární nabíječku jsme brali ze zvědavosti, zda dokáže udržet naše mobily v pohotovostním stavu, aniž bychom předem tušili, jak na tomto systému budeme závislí.

Hodnocení:

Solární nabíječka

+

 • ve složeném stavu bezproblémové uložení v horní kapse batohu
 • přežila nešetrné zacházení - v přeplněném batohu se s žádným předmětem nezachází zrovna v rukavičkách.
 • použití v místech, kde selhávají veškeré jiné možnosti s výjimkou zásoby náhradních baterií
 • dobrá účinnost - dobití power banky na cca 60 – 70 % i v nepříliš příznivých podmínkách
 • snadná manipulace a variabilní možnost upevnění na batoh

 

-

 • nepodařilo se nabít power banku na plný výkon ani v lepších podmínkách při návratu
 • v náročných podmínkách horší odolnost vůči mechanickému poškození povrchu (folie kryjící solární panel byla po treku na několika místech přiléhajících k sobě, odřená. Zřejmě způsobeno všudypřítomným sopečným prachem. Možná by nebylo od věci vložit před uzavřením nabíječky mezi solární panely ochranou vložku.

 

Nabíječka jednoznačně usnandí pobyt mimo dosah elektrické sítě a až se vychytají její drobné nešvary, nebáli bychom se ji doporučit i na extrémně náročné treky.

Hodnocení Czech Out 90%

Hodnocení:

Power banka

+

 • lehká
 • malá
 • skladná
 • s dostatečnou kapacitou pro dobíjení mobilů 
 • snadná manipulace

 

-

 • dle aktuálních potřeb je třeba zvolit power banku s vhodnou kapacitou

 

Skvělý výrobek, který zpříjemní putování i v extrémních podmínkách a který praktickynebá chybu.

Hodnocení Czech Out 99%

Pro pohyb v přírodě mimo oblast elektrické sítě lze oba produkty systému rozhodně doporučit.

CzechOUT_vzor_horizontal_kamcatka_final_dolni_lista_levy_horni_medved_barevny 

Zdroje:

http://www.czechout.cz/article/testovna/test-solarni-nabijecka-solcatcher-5w-a-power-banka/

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Více info zde: http://www.solarnimoda.cz/cookies/